Vánoční zvyky

Vánoční cukroví Vánoce jsou křesťanské svátky oslavující narození Ježíše Krista, avšak mají svůj význam i pro nekřesťany, kteří s nimi spojují konec roku a především trávení času v rodinné kruhu. V souvislosti s těmito tradičními svátky je také spojené množství různých zvyklostí, ať už místních, tak i národních. V naší kultuře se jedná především o vztyčení Vánočního stromku ozdobeného vánočními ozdobami, pod který se kladou vánoční dárky, jež jsou také součástí tradice.

Jedním z vánočních zvyků je slavnostní večeře, u které se sejde celá rodina. K této slavnostní večeři se zpravidla podává rybí polévka, smažený kapr a bramborový salát a podle tradice se také u večeře dodržují některé zvyklosti: může se prostřít jeden talíř navíc a popřípadě také můžeme pod talíře položit minci nebo šupinu, prý aby se po celý rok držely doma peníze. Od slavnostní tabule by pak měla odcházet pouze hospodyně. Po večeři se pak obvykle rozbalují vánoční dárky.

Vánoční stromek Dalším zvykem, který je asi nejrozšířenější je pečení cukroví. Tato tradice je obecně rozšířená nejen v Čechách a podle zvyku by každá správná hospodyňka měla mít napečených 24 druhů cukroví. Typickými vůněmi jsou aroma vanilky a koření skořice.

Pokud jde o lidové zvyky, můžeme vyjmenovat například házení střevícem, což je tradice týkající se zejména svobodných dívek v rodině. Pokud špička boty ukazuje k východu, pak se daná slečna do roka vdá. Další tradice pak mohou být, a každý je určitě zná, lití olova nebo pouštění skořápkových lodiček se svíčkou po vodě.

Instantní sníh

Instatní sníh Vytvořte si s naší směsí na vytvoření umělého sněhu perfektní ledovou výzdobu v pokojíčku. Příprava ...

Více informací>>

Nakousnuté perníky

Nakousnuté perníky Láká Vás při pečení vánočních perníčků nebo sušenek ochutnávat přímo z horkého plechu? Nebo ...

Více informací>>

Držák na víno

Držák na víno Ze vzduchu visí řetěz a ještě k tomu drží láhev vína. Jak je to možné? I když to na první pohled možná ...

Více informací>>

Spolupracujeme

2010 © Dárky k narozeninám created by StyleWeb.cz | Originální dárky, gadgets, vychytávky